AYNUR Kurutemizleme
 
MENÜ

AYNUR KURUTEMİZLEME

"Güvenin Titizliğin Adı"

ELBİSE SÜSLERİ


AKSESUARLAR VE TEMİZLEME TALİMATLARI
Yasalara göre her giysinin temizleme talimatında giysiye zarar vermeden güvenle uygulanabilecek en az bir temizleme yöntemi belirtilmelidir. Giysinin üzerinde sabit olarak bulunan, düğme, boncuk, işleme gibi süsler de talimatta belirtilen temizleme yöntemine dayanıklı olmalıdır. "Dekoratif süslemeler hariç kuru temizleme yapılabilir" şeklinde bir talimat kabul edilemez. Böyle talimatlar aksesuarın temizlemeden önce giysiden nasıl ayrılacağı, ayrıldıktan sonra nasıl bir metodla temizleneceği, ya da giysiye tekrar nasıl monte edileceği gibi konular hakkında bilgi vermez.
 
RENK KAYBI VE RENK DEĞİŞİKLİĞİ
Düğmeler, süslemeler ve yüzey tasarımlarını boyamakta kullanılan boyalar kadar dayanıklı değildir. Bazı boyalar kuru temizleme kimyasallarında erir. Bu durumda aksesuarların rengi solabilir, parlaklığı gidebilir, bazı uç durumlarda aksesuarların rengi tamamen çıkıp giysiyi boyayabilir, giyside çıkmayacak lekeler oluşturur.
 
Eğer kullanılan boya suda çözünen bir boya ise sulu yıkama, leke çıkartma ya da ütüleme işlemleri sırasında renk kaybı, renk değişikliği veya leke oluşabilir. Ter de su içerdiği ve asidik olduğu için benzer sonuçlara yol açabilir. Özellikle kırmızı boyalar neme karşı çok hassastır ve maviye dönüştüğü görülebilir.
 
AKSESUARLARIN AYRILMASI ERİMESİ VE KIRILMASI
Aksesuarların dayanıklılığını belirleyen unsurlardan biri de giysiyle nasıl birleştirildiğidir. Aksesuar giysiye yapıştırıcı ile tutturulmuşsa ve yapıştırıcı kuru temizlemede çözünecek cinstense aksesuar temizleme sırasında giysiden ayrılabilir. Temizlemeden önce, aksesuarların giysiye iyi tutturulmuş olduğundan emin olunmalıdır.
 
Plastikten yapılan düğme, boncuk ve diğer süsler, kuru temizleme kimyasallarında erirler. Eğer giysinin talimatında kuru temizleme yapılır deniliyorsa, böyle bir hasar ortaya çıktığında sorumluluk üreticiye aittir.
 
İnciye benzeyen, sedefli düğmeler kolaylıkla kırılabilir, çatlayabilir ve yıkama esnasında ufalanabilir. Düğmenin dayanıklılığı nasıl yapıldığına ve giysiye nasıl tutturulduğuna bağlıdır. Eğer aksesuarların boyası suda eriyebilen cinstense yıkama sırasında akar ve kumaşı çıkmayacak şekilde lekeler.
 
HATALI TALİMATLI GİYSİLER
Elbiseler talimatında belirtilen ütüleme talimatlarına uygun şekilde ütülendiğinde en iyi formu kazanmalı ve zarar görmemelidir. Ancak durum her zaman böyle olmaz. Özellikle süet, deri, kürk ve bazı sentetik kumaşlarda belirtilen ütüleme talimatlarına uygun işlem yapıldığı halde hasarlar oluşabilmektedir. Özellikle yüzeyi aksesuarlarla ve süslerle çok sıkı şekilde kaplı giysilerin ütülenmesi zordur.
 
Talimatında belirtildiği şekilde işlem yapılsa bile,her gün yüzlerce giysiyi temizlemenin verdiği bir tecrübeyle, bazen aksesuarların zarar göreceğini tahmin ederiz. Bu durumda doğabilecek sonuçları müşterimize anlatır, onay veriyorsa temizleme işlemini gerçekleştiririz. Verilen onayı izin formuyla yazılı olarak belgeleriz.
 
Ne yazık ki pek ünlü ve kaliteli markalar da bile hatalı talimatlardan kaynaklanan problemler yaşamaktayız. Eğer temizleme talimatında bir hata olduğundan şüphelendiğiniz durumlar varsa elbiseyi aldığınız yere götürüp bilgi almaktan, gerekiyorsa iade etmekten kaçınmayın.
 
DERİ GÖRÜNÜMLÜ KUMAŞLAR
Süet ve deri gibi görünen bazı giysiler ya da giysi süsleri aslında vinil denilen maddeden yapılmış suni deridir. Vinil bir çeşit plastiktir. Vinile yumuşak bir görünüm ve doku vermek için bazı yumuşatıcı kimyasallar kullanılır, bazen bu kimyasallar kaplama şeklinde uygulanır. Bu kaplamalar kuru temizleme kimyasallarında çözünür, kabarır ve soyulabilir; kumaş sertleşir, kırışır veya bükülür.
Bazı taklit derilerin içine ve dışına farklı kaplamalar uygulanır. Bu durumda dış yüzey kullanım ve temizleme sırasında aşınabilir. Bazıları kuru temizleme sırasında sertleşebilir, kaplaması ve görünümü bozulabilir veya parçalanabilir. Bazı taklit deriler gerçeğine çok benzer, kuru temizleme yapılamayacağını tahmin etmek güçtür. Bu durumda en iyisi temizleme talimatını izlemektir, bu şekilde her hangi bir zarara uğrarsanız üreticiden tazminini isteyebilirsiniz.
 
KÜRK AKSESUARLAR
Üzerinde kürk aksesuarlar bulunan ya da bazı kısımları kürk olan giysiler temizlenirken bazı problemler çıkabilir. Kürk parçaları giysinin kumaşından farklı aşınma ve yıpranma özelliklerine sahiptir. Kürk ve kumaş üretilirken farklı işlemlerden geçerler, dokuları farklıdır. Bu yüzden farklı temizleme yöntemleri gerektirebilirler. Bu durumda giysi bir bütün olarak temizleneceğinden problemler yaşanabilir. Karışık renkli kürkler, eğer kuru temizlemeye dayanmayan boyalarla boyanmışsa kürkün deseni temizleme sonrasında kaybolur.
 

 

Aynur Kurutemizleme

www.aynurkurutemizleme.8m.com

© 2002

 

Anasayfa | Giysi Lekeleri | Elbiselerin Temizlik ve Bakımı | Gömlekler | Gelinlikler | İpek ve Rayon | Ev Tekstili | Elbise Süsleri | Renk Kaybı | Temizleme Talimatları | Kim Sorumlu? | Tekstil Kullanım ve Temizlik Bilgileri | E-mail

 

® Webmaster Ali Yazıcı